sumMA – a jubileumi kiállítás margójára

A KEZDETEK
A tervező- és szakértő mérnökök, valamint építészek szakmai kamaráiról szóló 1996. évi LVIII. törvényt az Országgyűlés az 1996. június 25-i ülésnapján fogadta el és 1997. január 6-án lépett hatályba.
A törvény felhatalmazása alapján, már 1996-ban megkezdődött a területi kamarák létrehozása, megalapítása, az építész kamarák szervezeti elődjeinek számító Magyar Építészek Kamarája és Szövetsége regionális szervezeteinek a keretében. Esetünkben ez a MÉK-ÉSZ 4. sz. Kelet-magyarországi Területi Testületét jelentette, (Hajdú-Bihar és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei illetőséggel) 1994. június 3-i taglétszáma 94 fő, elnöke Arató András István építész volt.
Mivel a törvény megyei kamarák megalapítását írta elő, így megyénként területi szervező csoportok alakultak meg. A szervező csoport feladata, első lépésként, a megalapításban részt venni kívánók nyilvántartásba, illetve „ideiglenes névjegyzékbe vétele” volt, amihez a belépni kívánó építésznek „jelentkezési nyilatkozatot” kellett beadni a területi szervező csoporthoz. Hajdú-Bihar megyei Területi Szervező Csoport vezetőjének a tagság Kováts András építészt választotta, aki később a létrejövő Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara első elnöke lett. A jelentkezőket, amennyiben – a Csoport vizsgálata szerint – megfeleltek a törvényben előírt és a tagokra meghatározott követelményeknek, a Csoport vezetőjének aláírásával „határozatban” értesítették ki az ideiglenes névjegyzékbe történt felvételéről (vagy az elutasításról), miáltal „jogosultságot nyert az alapító taggyűlésen történő részvételhez, jogosult választani és megválasztható.”
Az 1996. december 12-i alapító taggyűlés utáni első hónapok a megyei Alapszabály megalkotásával teltek el. Az Alapszabály elfogadása után kerülhetett sor a H-B megyei Építész Kamara küldötteinek és tisztségviselőinek a megválasztására (1997. év októberében).
Az első időben a kamaránk – a MÉK-ÉSZ „hagyomány” folytatásaként – a Hajdú-Bihar megyei MTESZ segítségével és székhelyén, helyiségei igénybevételével látta el de hamarosan a KELETTERV-től jutányosan bérelt Wesselényi utca 6. szám alatti irodába tette át a székhelyét.
Már 2007-ben felmerült, hogy fogjunk bele önálló „székház” építésébe, amit 2012. január 24. napjára (beköltözés) sikerült is megvalósítani, és itt – Debrecenben, a Sarló u. 3. sz. alatti társasház földszintjén – működünk jelenleg is. Ez az önállóság – és az ezzel együtt járó kiváló műszaki-területi adottságaink – új lendületet adott a szakmai tevékenységeink kiteljesítéséhez, a titkársági – hatósági – szervező feladatok szakmailag, országosan elismert, kiemelkedő színvonalon történő végzéséhez.
Az új székház a kamarai hivatali tevékenység ellátása mellett az elnökségi és a bizottsági üléseken, valamint a küldöttgyűléseken túl – az ott kialakított klubhelyiség, meg egy önálló kiállító-előadó terem által – a tagjaink szakmai továbbképzését is biztosító előadások mellett jelentős kiállításoknak, rendezvények lebonyolítására is alkalmas. Nyugodt szívvel elmondhatjuk, hogy az új székház jelentős, pozitív irányú, minőségi ugrást jelentett a Kamaránk életében.
A Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara 1997. januárban kezdte meg „hivatalos” működését, 267 taggal. Ez a szám eleinte emelkedett, sajnos az utóbbi években folyamatosan csökkent, ma 320 fő. Legfőbb szerve eleinte a taggyűlés volt, amelyet 2007. június 1-től megyei küldöttgyűlés váltott fel. Egyebekben a törvényben előírt szervezeti egységekkel – elnök, alelnök, elnökség, felügyelő bizottság, etikai – fegyelmi bizottság – működünk, azóta is.
A szakmai – hatósági feladatainkat a Titkárság útján látjuk el. A titkári teendőket először a jogszabályban rögzített előírásnak megfelelő végzettségű szakember, Lovas Bálint építész látta el, Béke Ferencné, Zsuzsa segítségével. Bálint sajnálatosan korai halála után – Radics Beatrix személyében – új titkárt “választottunk” 2009-ben. Az utóbbi években – kormányzati támogatású – részmunkaidős adminisztrátor is segíti ezt a munkát.
 
SZAKMAI TOVÁBBKÉPZÉSEK
Az elmúlt 10 esztendőben több, mint 100 szakmai rendezvényt szerveztünk, melyek a MÉK által is akkreditált szakmai továbbképzésként kerültek elismerésre. A kötelező továbbképzések költségeinek egy részét kamaránk átvállalta a tagságtól, továbbá a szakmai továbbképzéseink ingyenesek!
 
 
KIÁLLÍTÁSOK (HAZAI – NEMZETKÖZI)
Az új székházban 2012. április 19-én a Kamara megalakulásának 15. évfordulójára emlékező kiállítást rendeztünk.
Az elmúlt években kiemelt hangsúlyt kaptak külkapcsolataink, a világra való kitekintés. Folyamatosan ápoltuk kapcsolatainkat a szomszédos, illetve a távolabbi országok építész kamaráival, építész szervezeteivel közös pályázatok benyújtásával, szakmai napok szervezésével, kiállítások megrendezésével.
Székhelyünk elhelyezkedése számos előnnyel jár tagjaink, illetve leendő építészeink szempontjából is. Igen kedvező a Debreceni Egyetem Műszaki Karának szomszédságában való működésünk tekintettel arra, miszerint kivételesen fontos volt a szakmagyakorlóink megelégedésére történő, magas színvonalú közfeladat ellátása, valamint a minőségi, szakmai élet biztosítása.
 
A Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara megalakulásának 20. évfordulója alkalmából kiállítást szervezett a megyében élő, dolgozó építészek munkáiból. Az összeállítást nem az egyes tervezők részletes bemutatkozási lehetőségének szántuk, nem is annyira az elmúlt időszak összegzésének, mint inkább egy jelenlegi pillanatképnek.
A kiállításon 24 szakember összesen 60 tablója tekinthető meg. A bemutatkozó anyagokat egy független szakmai zsűri állította össze, biztosítva a megfelelő minőséget az építészek reprezentálásához.
 
A kiállítás 2017. május 23-tól május 30-ig ingyenesen látogatható a Kölcsey Központ Bényi Árpád termében, naponta 9-től 18 óráig.
KÖSZÖNET mindezért az Alapítóknak, az Elnökségeknek, a Bizottságoknak, a Titkárságnak, a Küldötteknek és Kamaránk minden Tagjának, Szakmagyakorlójának!
 
a Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara tisztségviselői, titkársága
 
Fotók: https://drive.google.com/drive/folders/0B7Ca612J78i1WXdZQmpsZXlCVm8?usp=sharing